Schedule

02.12.2016

  Area 1 Area 2 Area 3 Area 4 Area 5 Main stage
08:00 - 08:30 LEGO Line Following technical inspection
08:30-10:00
3 kg LEGO Sumo technical inspection
08:30-10:00
VEX IQ technical inspection
08:00-08:30
LEGO Sumo technical inspection
08:00-09:30
08:30 - 09:00 LEGO Line Following technical inspection
08:30-10:00
3 kg LEGO Sumo technical inspection
08:30-10:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo technical inspection
08:00-09:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
09:00 - 09:30 LEGO Line Following technical inspection
08:30-10:00
3 kg LEGO Sumo technical inspection
08:30-10:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo technical inspection
08:00-09:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
09:30 - 10:00 LEGO Line Following technical inspection
08:30-10:00
LEGO Line Following qualification
10:00-12:30
3 kg LEGO Sumo technical inspection
08:30-10:00
3 kg LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
Opening of the day
10:00-10:30
10:00 - 10:30 LEGO Line Following qualification
10:00-12:30
3 kg LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
Opening of the day
10:00-10:30
Introduction of the rules
10:30-11:00
10:30 - 11:00 LEGO Line Following qualification
10:00-12:30
3 kg LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
Introduction of the rules
10:30-11:00
11:00 - 11:30 LEGO Line Following qualification
10:00-12:30
3 kg LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
11:30 - 12:00 LEGO Line Following qualification
10:00-12:30
3 kg LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:00
VEX IQ part I
09:00-12:00
LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:30
LEGO Wedo I part
09:00-12:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
12:00 - 12:30 3 kg LEGO Sumo main competition II part
12:30-14:30
LEGO Line Following qualification
10:00-12:30
VEX IQ part II
12:30-15:00
LEGO Sumo main competition I part
10:00-12:30
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
12:30 - 13:00 3 kg LEGO Sumo main competition II part
12:30-14:30
LEGO Line Following final tournament
13:00-15:00
VEX IQ part II
12:30-15:00
LEGO Sumo main competition II part
13:00-15:00
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
13:00 - 13:30 3 kg LEGO Sumo main competition II part
12:30-14:30
LEGO Line Following final tournament
13:00-15:00
VEX IQ part II
12:30-15:00
LEGO Sumo main competition II part
13:00-15:00
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
13:30 - 14:00 3 kg LEGO Sumo main competition II part
12:30-14:30
LEGO Line Following final tournament
13:00-15:00
VEX IQ part II
12:30-15:00
LEGO Sumo main competition II part
13:00-15:00
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
14:00 - 14:30 3 kg LEGO Sumo main competition II part
12:30-14:30
LEGO Line Following final tournament
13:00-15:00
3 kg LEGO Sumo tournament
14:30-16:00
VEX IQ part II
12:30-15:00
LEGO Sumo main competition II part
13:00-15:00
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
14:30 - 15:00 LEGO Line Following final tournament
13:00-15:00
LEGO Line Following final
15:00-15:15
3 kg LEGO Sumo tournament
14:30-16:00
VEX IQ part II
12:30-15:00
VEX IQ part III
15:00-16:30
LEGO Sumo final tournament
15:00-16:30
LEGO Sumo main competition II part
13:00-15:00
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
15:00 - 15:30 LEGO Line Following final
15:00-15:15
3 kg LEGO Sumo tournament
14:30-16:00
VEX IQ part III
15:00-16:30
LEGO Sumo final tournament
15:00-16:30
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
LEGO Line Following award ceremony
15:15-15:30
15:30 - 16:00 3 kg LEGO Sumo tournament
14:30-16:00
3 kg LEGO Sumo final
16:00-16:15
VEX IQ part III
15:00-16:30
LEGO Sumo final tournament
15:00-16:30
LEGO Wedo II part
13:00-16:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
16:00 - 16:30 3 kg LEGO Sumo final
16:00-16:15
VEX IQ part III
15:00-16:30
LEGO Sumo final tournament
15:00-16:30
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
VEX IQ award ceremony
16:30-16:45
3 kg LEGO Sumo award ceremony
16:15-16:30
16:30 - 17:00 LEGO Sumo final
16:45-17:00
ProgeTiger educational robot competition
08:45-17:00
LEGO Sumo award ceremony
16:45-17:00
VEX IQ award ceremony
16:30-16:45
17:00 - 17:30
17:30 - 18:00 Science Conference
18:00-18:45
18:00 - 18:30 Science Conference
18:00-18:45
18:30 - 19:00
19:30 - 20:00
20:30 - 21:00

03.12.2016

  Area 1 Area 2 Area 3 Area 4 Area 5 Main stage
08:00 - 08:30 City Passing technical inspection
08:30-10:00
Line Following technical inspection
08:30-10:00
Mini Sumo technical inspection
08:30-10:00
08:30 - 09:00 City Passing technical inspection
08:30-10:00
Line Following technical inspection
08:30-10:00
Mini Sumo technical inspection
08:30-10:00
09:00 - 09:30 City Passing technical inspection
08:30-10:00
Line Following technical inspection
08:30-10:00
Mini Sumo technical inspection
08:30-10:00
09:30 - 10:00 City Passing technical inspection
08:30-10:00
City Passing part I
10:00-12:00
Line Following technical inspection
08:30-10:00
Line Following qualification
10:00-12:00
Mini Sumo main competition
10:00-12:00
Mini Sumo technical inspection
08:30-10:00
Opening of the day
10:00-10:30
10:00 - 10:30 City Passing part I
10:00-12:00
Line Following qualification
10:00-12:00
Mini Sumo main competition
10:00-12:00
Opening of the day
10:00-10:30
Introduction of the rules
10:30-11:00
10:30 - 11:00 Drone race technical inspection
11:00-12:00
City Passing part I
10:00-12:00
Line Following qualification
10:00-12:00
Mini Sumo main competition
10:00-12:00
iRobot Sumo technical control
11:00-12:00
Introduction of the rules
10:30-11:00
11:00 - 11:30 Drone race technical inspection
11:00-12:00
City Passing part I
10:00-12:00
Line Following qualification
10:00-12:00
Mini Sumo main competition
10:00-12:00
iRobot Sumo technical control
11:00-12:00
11:30 - 12:00 Drone race technical inspection
11:00-12:00
City Passing part I
10:00-12:00
Line Following qualification
10:00-12:00
Mini Sumo main competition
10:00-12:00
iRobot Sumo technical control
11:00-12:00
Speeches of Robotex organisers
12:00-12:30
12:00 - 12:30 DJI Drone demo
12:30-13:00
City Passing part II
12:30-14:30
Line Following qualification
12:30-13:00
Mini Sumo final tournament
12:30-14:00
iRobot Sumo tournament
12:30-14:00
MEKTORY Technology School presentations
12:30-12:45
Speeches of Robotex organisers
12:00-12:30
12:30 - 13:00 DJI Drone Race
13:00-14:00
DJI Drone demo
12:30-13:00
City Passing part II
12:30-14:30
Line Following final tournament
13:00-15:00
Line Following qualification
12:30-13:00
Mini Sumo final tournament
12:30-14:00
iRobot Sumo tournament
12:30-14:00
MEKTORY Technology School presentations
12:30-12:45
13:00 - 13:30 DJI Drone Race
13:00-14:00
City Passing part II
12:30-14:30
Line Following final tournament
13:00-15:00
Mini Sumo final tournament
12:30-14:00
iRobot Sumo tournament
12:30-14:00
13:30 - 14:00 DJI Drone Race
13:00-14:00
DJI Drone demo
14:00-14:30
City Passing part II
12:30-14:30
Line Following final tournament
13:00-15:00
Mini Sumo final tournament
12:30-14:00
iRobot Sumo tournament
12:30-14:00
iRobot Sumo final and deathmatches
14:00-14:15
14:00 - 14:30 DJI Drone demo
14:00-14:30
DJI Drone Race
14:30-15:00
City Passing part II
12:30-14:30
Line Following final tournament
13:00-15:00
Mini Sumo final
14:30-14:45
3 kg Sumo technical controll
14:30-15:30
iRobot Sumo final and deathmatches
14:00-14:15
City Passing award ceremony
14:30-14:45
iRobot Sumo award ceremony
14:15-14:30
14:30 - 15:00 DJI Drone Race
14:30-15:00
Line Following final tournament
13:00-15:00
Line Following final
15:00-15:15
Line Following Enhanced technical inspection
15:00-15:45
Micro Sumo technical inspection
14:45-15:00
Mini Sumo final
14:30-14:45
Micro Sumo
15:00-16:00
VEX EDR Demo
15:00-15:45
3 kg Sumo technical controll
14:30-15:30
Drone race part award ceremony
15:00-15:15
Mini Sumo award ceremony
14:45-15:00
City Passing award ceremony
14:30-14:45
15:00 - 15:30 Line Following final
15:00-15:15
Line Following Enhanced technical inspection
15:00-15:45
Micro Sumo
15:00-16:00
VEX EDR Demo
15:00-15:45
3 kg Sumo technical controll
14:30-15:30
3 kg Sumo
15:30-16:30
Drone race part award ceremony
15:00-15:15
Line Following award ceremony
15:15-15:30
15:30 - 16:00 Line Following Enhanced
15:45-17:00
Micro Sumo
15:00-16:00
3 kg Sumo
15:30-16:30
Micro Sumo award ceremony
16:00-16:15
16:00 - 16:30 Line Following Enhanced
15:45-17:00
3 kg Sumo
15:30-16:30
3 kg Sumo deathmatches
16:30-16:45
Micro Sumo award ceremony
16:00-16:15
16:30 - 17:00 Line Following Enhanced
15:45-17:00
3 kg Sumo deathmatches
16:30-16:45
3 kg Sumo award ceremony
16:45-17:00
Line Following Enhanced award ceremony
17:00-17:15
17:00 - 17:30 Line Following Enhanced award ceremony
17:00-17:15
17:30 - 18:00
18:00 - 18:30
18:30 - 19:00
19:30 - 20:00
20:30 - 21:00

04.12.2016

  Area 1 Area 2 Area 3 Area 4 Area 5 Main stage
08:00 - 08:30 Football technical controll
08:30-10:00
Folkrace technical inspection
08:30-10:00
08:30 - 09:00 CDP Grand Challenge technical inspection
09:00-10:00
Maze Solving technical inspection
09:00-10:00
Football technical controll
08:30-10:00
Folkrace technical inspection
08:30-10:00
09:00 - 09:30 CDP Grand Challenge technical inspection
09:00-10:00
Maze Solving technical inspection
09:00-10:00
Football technical controll
08:30-10:00
Folkrace technical inspection
08:30-10:00
09:30 - 10:00 CDP Grand Challenge technical inspection
09:00-10:00
CDP Grand Challenge part I
10:00-11:00
Maze Solving technical inspection
09:00-10:00
Maze Solving
10:00-12:30
Football technical controll
08:30-10:00
2 vs 2 Football
10:00-11:00
Folkrace technical inspection
08:30-10:00
Folkrace part I
10:00-12:30
Opening of the day
10:00-10:15
10:00 - 10:30 CDP Grand Challenge part I
10:00-11:00
Maze Solving
10:00-12:30
2 vs 2 Football
10:00-11:00
Folkrace part I
10:00-12:30
Water Rally technical inspection
10:30-12:00
Opening of the day
10:00-10:15
Introduction of the rules
10:30-11:00
10:30 - 11:00 CDP Grand Challenge part I
10:00-11:00
Maze Solving
10:00-12:30
2 vs 2 Football
10:00-11:00
Folkrace part I
10:00-12:30
Water Rally technical inspection
10:30-12:00
Freestyle presentations
11:00-12:00
Introduction of the rules
10:30-11:00
11:00 - 11:30 Maze Solving
10:00-12:30
Humanoid Robot Football
11:30-12:00
Folkrace part I
10:00-12:30
Water Rally technical inspection
10:30-12:00
Freestyle presentations
11:00-12:00
11:30 - 12:00 Maze Solving
10:00-12:30
Football
12:00-16:00
Humanoid Robot Football
11:30-12:00
Folkrace part I
10:00-12:30
Water Rally technical inspection
10:30-12:00
Water Rally
12:00-13:30
Freestyle exhibition
12:00-13:00
Freestyle presentations
11:00-12:00
12:00 - 12:30 Maze Solving
10:00-12:30
Football
12:00-16:00
Folkrace part I
10:00-12:30
Water Rally
12:00-13:30
Freestyle exhibition
12:00-13:00
Maze Solving award ceremony
12:15-12:30
Creative Contests award ceremony
12:30-13:00
12:30 - 13:00 CDP Grand Challenge part II
13:00-14:00
Football
12:00-16:00
Folkrace part II
13:00-16:30
Water Rally
12:00-13:30
Freestyle exhibition
12:00-13:00
Creative Contests award ceremony
12:30-13:00
13:00 - 13:30 CDP Grand Challenge part II
13:00-14:00
Football
12:00-16:00
Folkrace part II
13:00-16:30
Water Rally
12:00-13:30
Freestyle award ceremony
13:15-13:30
Water Rally award ceremony
13:30-13:45
13:30 - 14:00 CDP Grand Challenge part II
13:00-14:00
University of Tartu Mind Control
14:00-15:30
Football
12:00-16:00
Folkrace part II
13:00-16:30
VEX EDR Demo
14:00-14:45
CDP Grand Challenge award ceremony
14:00-14:15
Water Rally award ceremony
13:30-13:45
14:00 - 14:30 University of Tartu Mind Control
14:00-15:30
Football
12:00-16:00
Folkrace part II
13:00-16:30
VEX EDR Demo
14:00-14:45
CDP Grand Challenge award ceremony
14:00-14:15
14:30 - 15:00 University of Tartu Mind Control
14:00-15:30
Football
12:00-16:00
Folkrace part II
13:00-16:30
15:00 - 15:30 University of Tartu Mind Control
14:00-15:30
Football
12:00-16:00
Folkrace part II
13:00-16:30
University of Tartu Mind Control award ceremony
15:30-15:45
15:30 - 16:00 Football
12:00-16:00
Football final
16:00-16:30
Folkrace part II
13:00-16:30
University of Tartu Mind Control award ceremony
15:30-15:45
16:00 - 16:30 Football final
16:00-16:30
Folkrace part II
13:00-16:30
Folkrace final
16:30-16:45
16:30 - 17:00 Folkrace final
16:30-16:45
Football and 2vs2 Football award ceremony
16:45-17:00
Folkrace award ceremony
16:45-17:00
17:00 - 17:30
17:30 - 18:00
18:00 - 18:30
18:30 - 19:00
19:30 - 20:00
20:30 - 21:00
  • 1137
    Robots
  • 2662
    Competitors
  • 6545
    Facebook fans
  • 23
    Competitions
  • 3000
    Workshops participants
  • 15k
    Spectators